top of page

Skeptik

Životy těch, kdo tvrdí, že jsou věřící, nejsou bez chybičky. A tak není těžké při jejich sledování propadnout skepsi nebo cynismu. Nepůsobí to příliš přesvědčivě, takže člověk by se nerad nechal napálit a ukecat, aby se z něj stal nějaký pánbíčkář. Ale co by to mohlo změnit? Je nějaký důkaz, nad kterým by stálo za to se zamyslet?

Opodstatněná víra

Je možné mít víru, která je v souladu s rozumem? Nemáme a nebudeme mít důkaz z oblasti logiky nebo matematiky. Ale je tu něco, na čem bychom mohli stavět, nějaký důkazní materiál, který nám dá důvod seriózně o tom uvažovat? Dá se dopracovat k víře rozumem?

Na počátku

V některých lidech původ vesmíru vyvolává otázky, které mohou být zodpovězeny jen tím, že se vrátíme k prvotní příčině, která dala celý vesmír do pohybu. Tzv. velký třesk, ke kterému podle propočtu vědců došlo asi před 13,7 miliardami let, přináší otázku: Co bylo ještě před tím? Pokud v nějakém momentu a bodě došlo k mohutné explozi a od té doby se vesmír rozpíná, co bylo na počátku a co to způsobilo? Jak může explodovat „nic“? Ve vzduchu visí hrozivá otázka, jak může vzniknout něco z ničeho, na kterou se nedá odpovědět.


Stejná otázka vyvstává u tzv. „přesné (jemné) vyladěnosti vesmíru“. Nastavení fyzikálních konstant v přírodě (např. gravitace, elektromagnetické síly, síly působící v jádru atomu) je tak překvapivě přesné, že pokud by se některá nepatrně změnila, vesmír tak, jak ho známe, by přestal existovat. Vypadá to, že žijeme ve vesmíru, který má skutečně nepatrnou pravděpodobnost, že bude existovat; a přitom tady je.

Složitost

Komplexnost a složitost, kterou odhalujeme na v opačném extrému, v nejmenších částech živých organismů, vyvolávají podobné otázky. V DNA, která nese geneticky zakódované instrukce pro konkrétního živého tvora, objevujeme ohromující komplikovanost. Jediný lidský mozek má ve svých strukturách ukrytou větší schopnost zpracovávat informace než všechny mobily a počítače světa dohromady. Říct, že se takový omračující detail objevil na světě prostě jen tak náhodou, by bylo podobné, jako tvrdit, že vozidlo týmu McLaren Formule 1 spadlo z nebe a začalo samo kroužit po závodní trati. Ale reakce týmu konstruktérů by byla: „Když nemáte tým, těžko čekat vůz.“


Výčet všech nepravděpodobných věcí je prakticky nekonečný. Samozřejmě můžeme říct, že jsou dílem náhody, ale pokud to uděláme, vkládáme svou důvěru do toho nejméně pravděpodobného zdůvodnění. Nabízené alternativy se nám nemusí líbit, ale pokud budeme trvat na postojích „je to jen náhoda“, riskujeme, že budeme vypadat jako naivní hlupáci – a to je to, čemu se člověk chce vyhnout. Myšlenka, že existuje stvořitel, nám může být proti srsti, ale má vědecké opodstatnění a z hlediska logiky je konzistentní.

Zkušenosti

Dalším důkazem mohou být zázraky. Slepý člověk vidí. Chromý chodí. Ten, kdo trpěl rakovinou, je zdravý. To nejsou báchorky z dálných krajin, ale zdokumentované a lékařsky ověřené zkušenosti lidí, kteří se modlili a toto bylo výsledkem. Na světě se uskutečnilo tolik zázraků, které je těžko popřít nebo je přisuzovat jiným nápaditým vysvětlením. Vyvolávají otázky a na svět se díky nim stěží můžeme dívat čistě neduchovním pohledem. Takový pohled můžeme zastávat jen v případě, že budeme ignorovat fakta, místo abychom na nich stavěli.

Zároveň musíme vzít do úvahy tisíce a tisíce lidí různých kultur, věku, postavení i vzdělání, kteří zjevně mají osobní zkušenost setkání s živým Bohem. Způsobilo to v nich změnu, která proměňuje jejich životy, a jsou přesvědčeni, že Bůh je skutečný.


Pokud bychom opomněli tolik zkušeností, bylo by to tedy důkazem, že se zuby nehty snažíme být nevěřící, i když to nedává smysl.


Problémy, které jsme zde zmínili, nedokazují Boží existenci, ale přinášejí otázky, které mnoho lidí vedou k hledání vysvětlení. Pokud patříte mezi skeptiky, stojí za to ověřit si následující věci: Jestli Ježíš existoval, co dělal a říkal. Protože ve hře je možnost, že můžete mít vztah s naším Stvořitelem.

Důvěryhodnost

Křesťanská víra je ve své podstatě víra založená na důkazech. Neznamená věřit něčemu bez opodstatnění. Znamená vědět, čemu a proč člověk věří. A zdůvodnění je věrohodné.


Záznamy prvotních křesťanů spolu se spisy autorů mimo tehdejší komunitu křesťanů nám dávají jistotu, že Ježíš existoval. Máme spolehlivé informace o jeho životě a výrocích. Naše poznatky o Ježíši nejsou pochybné a mlhavé, ale podrobnější a bohatší než o jiných osobnostech starověku.


Pointou a smyslem tohoto všeho je zodpovědět na otázku: Existuje osobní Bůh? A pokud ano, umožňuje nám sebe poznat? Křesťané tvrdí, že odpovědí je „ano“. Dal se nám poznat a máme pro to dobré důkazy.  Bůh se nám dal poznat v osobě Ježíše Krista, který je popisovaný jako viditelné zjevení neviditelného Boha.


Mohla by vás zajímat také další stránka: Pointa


Máte nějaké otázky? – jděte na www.hledamboha.cz nebo nás kontaktujte na info@modlitby24-7.cz

bottom of page